F E L H Í V Á S

a magyar vizimérnökökhöz,

vízgazdálkodással foglalkozó szakemberekhez

a Vízügyi Közlemények szakfolyóirat megjelenésének támogatására

 

 

A Vízügyi Közlemények, hazánk legrégibb vízügyi szaklapja, a közelmúltban megjelent 2004. évi füzeteivel a magyar vízgazdálkodásáért folytatott munkájának százhuszonötödik évébe érkezett. A szakfolyóiratot a magyar műszaki irodalom ápolása, a vízi munkálatok ismertetése és a velük kapcsolatos tudományos, gyakorlati–mérnöki, közgazdasági, illetőleg jogi kérdések megvilágítása céljából 1879-ben alapította Kvassay Jenő. A Vízügyi Közlemények azóta kísérte végig és segítette Magyarország vízimérnökeinek munkáját, és lett továbbképzésük, valamint a műszaki fejlesztés következetes szolgálója.

A folyóirat egy és negyedszázad alatt összesen 339 rendes és 21 külön füzete, illetve kötete jelent meg, 52 ezer oldal terjedelemben. Az utóbbi 55 évben a folyóirat változatlan formában, 1200 példányban jelenik meg. A Vízügyi Közlemények jelentőségét azonban nem ezek a számadatok mérik, hanem a folyóirat tartalma. A lap tanulmányait a szerkesztők vízgazdálkodásunk célkitűzéseinek megfelelően állítják össze úgy, hogy az a vízgazdálkodással foglalkozó szakemberek széles körű munkájához tapasztalatokon alapuló, hasznos tanácsokat adjon.

A Vízügyi Közlemények egy és negyedszázados története során a folyóiratot három esetben is fenyegette – döntően pénzügyi okok miatt – a megszűnés veszélye. Hasonló gondok jelentkeztek napjainkban is. A kiadással már három év elmaradásban vagyunk, és reményünk sincs arra, hogy a megjelenést az állami költségvetés biztosítsa. Ugyanakkor a hazai és a külföldi olvasóinktól érkezett visszajelzések tükrözik a folyóirat iránti szakmai igényeket, megerősítik és megalapozzák azt a meggyőződésünket, hogy a mai viszonyok között a vízimérnökök összefogása képes eltartani a lapot. Töretlenül hiszünk abban, hogy a hazai vizes társadalomnak, a szakmának szüksége van egy ilyen hagyományokkal bíró, ilyen profilú szakfolyóiratra. Ehhez azonban új formát célszerű keresni a lap finanszírozására, olyan szervezési-pénzügyi megoldást, amely az állami költségvetési forrásoknak az eddigi módon történő igénybevétele nélkül, adományokból, szponzorok támogatásából és pályázati pénzekből, valamint az előfizetői díjakból biztosítja e szaklap folyamatos kiadását. Kezdeményezésünkre a Szakminisztérium a Vízügyi Közlemények kiadási jogait tíz évre átadta a Pro Aqua Alapítvány-nak.

A folyóirat megjelenését, kiadását és terjesztését újjászervezzük és biztosítjuk, hogy a Vízügyi Közlemények eljusson az érdeklődő hazai és külföldi magánszemélyekhez és intézményekhez. Pótoljuk a folyóirat 2005-2007. évi elmaradt füzeteinek kiadását és a Vízügyi Közleményeket 2008-tól folyamatosan, megjelenési formájában továbbfejlesztve, de az eddigi szakmai színvonalon adjuk ki. 2008-tól Internetes honlapot indítunk a folyóiratban publikált anyagok elektronikus elérhetőségére. Hasonló módon közreadjuk a 125 év alatt megjelent tanulmányok tartalomjegyzékét, földrajzi, név- és tárgymutatóját.

 


 

A közeljövőben közzétesszük a folyóirat új előfizetési felhívását és bízunk benne, hogy eddigi előfizetőink mellett számosan lesznek, akik érdeklődnek Vízügyi Közlemények iránt és megvásárlásával támogatják azt.

Számítunk a vízzel foglalkozó vállalkozókra, intézményekre, a Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozatának tagjaira, a Magyar Hidrológia Társaság tagjaira; mindenkire, akinek fontos a vízügyi szakma hagyományainak megőrzése, eredményeinek, tapasztalatainak bemutatása. Számítunk rájuk, mint a folyóirat szerzőire, olvasóira, előfizetőire, esetenkénti támogatóira, rendszeres szponzoraira. Reményeinket erősíti, hogy a közelmúltban a magyar vizimérnök társadalom doyenje, Mosonyi Emil professzor jelentős pénzadománnyal nyitotta meg támogatóink remélhetőleg népes sorát.

A folyóirat kiadását a jövőben a Pro Aqua Alapítvány szervezi, amelynek célja a vízügyi történeti emlékek ápolása és a vízügyi szakirodalom kiadásának támogatása. A nonprofit magánalapítványt a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 1997. március 7-én 60.176/1996/6. szám alatt bejegyezte, majd 1998. október 5-én közhasznú szervezetté nyilvánította. A Pro Aqua, mint közhasznú szervezet az 1996. évi CXXVI. törvény szerint kedvezményezettként jogosult az adófizető magánszemélyek személyi jövedelemadója egy százalékának fogadására. Az Alapítvány adóazonosító száma: 18607004-1-11. A Pro Aqua Alapítvány és így a Vízügyi Közlemények az adófelajánlásokkal is támogatható.

Céges és egyéni szponzorok támogatását kérjük és várjuk a Pro Aqua Alapítványnak az ERSTE Banknál vezetett

11613008-04556700-13000009 sz. számlájára

(banki átutalással vagy az Alapítvány befizetési csekkjén). A támogatási összegekről a Pro Aqua Alapítvány, mint közhasznú szervezet a befizetőknek az adózási szabályoknak megfelelő igazolást állít ki.

 

További információk: 06-30-655-69-94; szlavik@hu.inter.net

 

 

2007. október

                                                                                                 Dr. Szlávik Lajos

                                                                                  a Vízügyi Közlemények szerkesztője